JuttVarasemad numbrideesti osa
Logo

Toukokuu2001



OLED SIIN:
esikaas > artiklid
> Soome loodusesse matkama. Jahile, rändama, kalastama, sõudma

OTSING
Baltic Guide'ist



ARVUTI
EEK
=
FIM




Soome loodusesse matkama. Jahile, rändama, kalastama, sõudma

Soome sügavad metsad pakuvad suurepäraseid võimalusi harrastusteks ja looduses liikumiseks. Mitmekesine ja puhas loodus, puutumatu keskkond ja mitmed teenused pakuvad turistidele kordumatuid võimalusi unustamatuteks loodusmatkadeks. Soome looduse eripäraks on tuhanded järved.







soomemaa on umbes 1 200 kilomeetrt pikk ja 600 kilomeetrit lai. Riigi maismaaosa pindalast on 69%, metsa, 8% põllumajanduslikku maad, 13% muid alasid ja 10% vett. Lõuna pool on peamiselt leht- ja keskosas okasmetsad. Põhjapoolsed alad on kaetud tundrataimestikuga. Soomes on väga suurel hulgal veekogusid, ainuüksi järvi on 188 000. Saaristumeri on ainulaadne. Soome lahe ja Põhjalahe rannal on kokku 81 000 saart. Soomes on võimalik kogeda nii paari tunni pikkust veematka kui ka nädalate pikkust retke metsikus tundras.

Loodusmatkade populaarsus on tõusuteel

Piiriuuringute kohaselt harrastas 1999 aasta suvel Soomes käinud turistidest 25% mitmesuguseid suviseid tegevusi. Populaarsemate hulka kuulusid kalastamine, matkamine ja jalgrattasõit. Loodusmatkade osakaalu suurenemist ennustatakse 7- 10% aastas. Kohalik Turismiarenduskeskus suhtub uuringutesse tõsiselt ja on loonud koos turismiettevõtetega uusi tooteideid. Turistidele serveeritakse Soomet kalastus-, linnuvaatlus-, metsamatka-, golfi- ning rattasõidumaana. Lisainformatsiooni toodetest ja hobide harrastamise võimalustest saab MEK- i teeninduspunktidest Helsingis või Tallinnas.

Rahvuspargid

Kõige paremal kujul on Soome puutumatu loodus turistidele kättesaadav rahvusparkides, mida on riigi erinevates osades kümneid. Nende piirkondade kohta on saadaval põhjalikke kaarte, loodud on matkamarsruute ja laagrikohti. Lisaks on olemas varustuse laenutuspunkte ja mitmeid teisi teenuseid. Enamikes rahvusparkides on võimalik ka kalastada ja jahti pidada. Vastavad load saab hankida metsavalitsuse teeninduspunktidest.
Looduses matkamise jaoks ei ole tarvis Helsingist eriti kaugele minna. Pealinnast loodes asuv Nuuksio rahvuspark on Soome lõunapoolseim maismaal asuv rahvuspark. Nuuksio kõlbab suurepäraselt päevaseks- ja nädalalõpumatkaks. Maastik on väga mitmekesine ja tähistatud rajad kulgevad enamasti metsades. Nuuksios on telkimis- ja lõkkepaiku, puhketuba ning kaks Metsavalitsuse üürisuvilat. Seiklusemaigulisi elamusi pakub Nuuksios Sea & Mountain Adventures/ Noux Safari Lodge. Programmi kuulub majutus metsamajades, giidi juhitud retked Nuuksio rahvuspargis, varustuse laenutus, matkamine, aerutamine, sõudmine, rattasõit maastikul, ronimine, personaalne lõkkease, saun metsajärve rannal, tenniseväljak ja palju muud.

Saaristud meres ja Ida- Soomes

Päris- Soome saaristu lõunapoolses osas asuvasse Saaristumere rahvusparki kuulub välis- saaristut umbes 3000 ruutkilomeetri ulatuses. Pargi looduskeskus asub Dragsfjärdi Kasnäsis. Sinisimpukaks ristitud looduskeskuses saab põhjalikult tutvuda Saaristumere loodusega. Kohalikud ettevõtjad korraldavad matkasid rahvuspargi erinevatesse osadesse. Saarte vahel ühendust pidavate laevadega pääseb merele üsna soodsalt ning tänu neile saab tutvuda ka rahvuspargi teiste saartega.
Ida- Soomes liikudes saab selgeks, miks kutsutakse Soomet tuhandete järvede maaks. Tihti auto aknast silma hakkav järv kuulub Saimaasse, jääaja poolt tekitatud unikaalsesse veekogusse, mille kallastel asub valdav osa piirkonna linnadest. Heinola, Lappeenranta, Imatra, Savonlinna, Kuopio ja Iisalmi on Saimaa kallaste suuriamad linnad.
Saimaa piirkonnas on palju loodusmatkadeks sobivaid alasid. Punkaharju metsamuuseumi keskel asuv uskumatult selgeveeline Puruvettä ning Kolovede ja Linnasaare rahvuspargid esindavad suurte järvede saarituloodust kõige paremal viisil.

Lapi avarad kõnnumaad

Inarist lõuna pool, vanadel kullaväljadel asub kahel korral laiendatud Lemmenjoe rahvuspark. See on Soome suurim säilinud teedeta kõnnumaa. Piirkonna olulisem vaatamisväärsus on Lemmenjõe org, mis jagab kaheks rahvuspargi moodustavad tundra alad. Lemmenjoe rahvuspark on tõeline ürgne kõnnumaa. Kohati võib lähima teeni olla kuni 50 kilomeetrit. Seal liikumiseks on vaja kaarti, kompassi, korralikku matkavarustust ja –kogemust.
Teised loodusmatkadeks hästi sobivad rahvuspargid on Seitsemise ja Helvetinjärve piirkonnad Tamperest põhja pool, Urho Kekkoneni rahvuspark Koilliskairas ning veidi lõuna pool asuv Oulanga Karhunkierros.

Mitmekülgseid elamusi

Villi Pohjola korraldab Soome Metsavalitsuses loodusmatkade ärilist külge. Firma haldab ja rendib välja Soome erinevais piirkondades üle 300 jahimaja. Lisaks kuulub ettevõtte hoolduse alla kümneid jahindus-, kalandus- ja puhkepiirkondi. Jahisaak ei ole kunagi 100% garanteeritud, kuid Villi Pohjala hallatavates paikades on tühjalt metsast või veekogult naasmine vähe tõenäoline. Liikudes puutumatus looduses ununeb mõnikord jahisaak sootuks. Pakutava hulgas on firmadele ja gruppidele mõeldud komplekssed loodusmatkad, mis sisaldavad majutust, toitlustust ja aktiivset tegevust.

Villi Pohjola sihtkohti

Soomes on ohtralt ülesleidmist ootavaid huvitavaid looduslikke paiku. Nurmekse ja Sotkamo piiril asuv Peurajärvi jääb küll suurtest teedest kõrvale, kuid asub selle eest keset eriti kauneid mäeseljandikke ja põllulappe. Piirkonna üldilmet muudavad veelgi maalilisemaks väikesed järved ja jõed. Naabruses asuva Hiidenporti rahvuspargiga tutvumiseks tasub varuda rohkem kui üks päev. Ruuna on Ida- Soome koserikkamaid paiku ning esitab vesimatkajatele tõsise väljakutse. Teijos leidub värskelõhnalisi männimetsi ja varjulisi vanu teid ning eheda Soome looduse rüpes asuvaid rauatehaseid ja mõisaarhitektuuri. Looduse ja inimese vastastikkused mõjutusi esitavad piirkonna paisjärved. Villi Pohjola kaudu saab riigimetsadesse lunastada kalastusja jahilubasid. Tikakontti Helsingi kesklinna läheduses, Eteläesplanadi 20 on looduses matkaja jaoks tõeline aaretekamber. Seal saab hea ülevaate Soome rahvusparkidest, näiteid metsavalistuse poolta pakutavatest toodetest ja konkreetseid nõuandeid matkade asjus.

Info ja matkavarustuse laenutus Töölönlahde infopunktist

Suomen Latu ry on tervise- spordi- ja treeningliikumiste keskliit, mille tegevus on keskendunud looduses toimuva liikumise, matkamise ja vabas õhus ajaveetmise edendamisele. Liit on püstitanud Olümpiastaadioni äärde matkamisele pühendatud näituse ja matkavarustuse laenutuspunkti. Töölönlahden Ulkoilukeskus’e nime saanud laenutuspunkt pakub lisaks tasuta loodusmatku puudutavale teabele soodsa laenutustasuga matkakeppe, rulluiske, spordijalatseid, seljakotte, toidunõusid, magamiskotte, magamismatte, telke, jalgrattaid, kanuusid, suuski, lumesaapaid ja palju muud matkavarustust. Näiteks jalgratta rent on 80FIM päevas ja raamiga seljakoti saab nädalaks 100FIM eest

Lisainfo: Villi Pohjola: 0203- 44122 (ka kalastus- ja jahiload).
Villi Pohjola 150- leheküljelise “Elämysoppa” (14,65 FIM) saab tellida telefoni teel: 06001- 44122. Raamatus on andmed kõigi Villi Pohjola üürimajade ning kalastus- ja jahipiirkondade kohta.

TÖÖLÖNLAHDEN ULKOILUKESKUS,
MÄNTYMÄENTIE 1, 00270 HELSINKI. TEL.+ 358 9 4776 9760, FAX. +358 9 4776 9761

SEA & MOUNTAIN ADVENTURES/ NOUX SAFARI LODGE
NUUKSIONTIE 77, 02820 ESPOO. TEL. 09 881 1561, FAX 09 881 1571

SINISIMPUKAN LOODUSKESKUS,
25930 KASNÄS, TEL. 0205 64 4620

JÄRVILUONNONKESKUS,
OHITUSTIE 7, 58900 RANTASALMI, TEL. 0205 64 5916

SIIDA, YLÄ- LAPIN LOODUSKESKUS
INARINTIE 9870 INARI, TEL. 0205- 647 740 FAX. 0205 64 7750 METSMUUSEUM LUSTO FIN- 58450 PUNKAHARJU, TEL +358 (0) 15 345 1030, FAX +358 (0) 15 345 1050








Igamehe õigused. Kasulikke näpunäiteid jahi- ja kalameestele
Soomes kehtivad juba ammustest aegadest laialdased igamehe õigused. Seadus tagab ka turistidele võimaluse nautida Soome metsade ja veekogude rikkalikke võimalusi.

Läki muuseumi! Ajalugu tänavatel, kodudes ja galeriides
Muuseumis ärkab ajalugu ellu. Möödunud aegadest ja ajaloo suurkujudest saab parima ettekujutuse igapäevaste esemete kaudu. Helsingis on üle 60 muuseumi, milledest põnevamaid järgnevalt tutvustame.


E-mail: guidetoimetus@hotmail.com | Meediakaart
Copyright © 1999-2001 The Baltic Guide. All rights reserved.

[Tagasi esilehele]