JuttVarasemad numbrideesti osa
Logo

Heinäkuu2001



OLED SIIN:
esikaas > artiklid
> Näitusesuvi Dali ja Gallen- Kallelaga

OTSING
Baltic Guide'ist



ARVUTI
EEK
=
FIM




Näitusesuvi Dali ja Gallen- Kallelaga

Soome suve tuhandete kunstinäituste seast kerkivad esile kaks suurt nime: Dali Retretis ning Akseli Gallen- Kallela korraga mitmes paigas.





soome rahvuskunstnik Akseli Gallen- Kallela (1865- 1931) projekteeris ja ehitas aastatel 1911- 13 Tarvaspääle ateljeekodu. 1961. Aastal avati see publikule Gallen- Kallela Muuseumina. Juba ehitis ise ja selle ümbrus on vaatamisväärsused. Muuseumis saab näha Gallen- Kallela erinevate perioodide töid, kunstniku isiklikke asju ja dokumentaalset materjali. Muuseumis saab ka ülevaate kunstniku värvikast elust ning sõpruskonnast. Tarvaspääs korraldatakse ka muuseumi üldise stiiliga sobivaid perioodilisi näituseid.

Kask ja täht

Soome tuntuma jutuvestja Zacharias Topeliuse jutt "Kask ja täht" räägib 18. Sajandil Soomest röövitud ja Venemaale saadetud lastest, kel õnnestus Põhjanaela järgides koju tagasi jõuda. Pikk pagulastee lõpeb koduõue kase all. Gallen- Kallela Muuseumi suvenäituse nimi Kask ja täht viitab nostalgiale. Näitus ülistab maad ja selle muutumist läbi aegade. Kunstis ei ole nähtud loodust neutraalselt ja objektiivselt, vaid sellele on antud erinevaid varjatud ja avalikke tähendusi. Samuti tuuakse esile erinevate kunstnike isikupäraseid maastikumaali tehnikaid. Mõned kunstnikud näevad looduses metsikut ja kontrollimatut jõudu, mõnede jaoks on loodus kõige kaunim siis, kui inimene on selle oma maitse järgi ümber kujundanud. Maastik võib olla isikliku tunde- elamuse peegeldus või kollektiivselt kogetud pilt. Näitusel tuleb ilmsiks, kuidas erinevate ajastute kunstnikud loodusesse suhtusid. Teosed pärinevad aastatest 1850- 1910. Ekspositsiooni kuuluvad selle ajajärgu Soome suurimad kunstnikud: vennad von Wrighti’d, Hjalmar Munsterhjelm, Albert Edelfelt, Pekka Halonen, Helene Schjerfbeck, Hugo Simberg, Ellen Thesleff ja Tyko Sallinen. Näitusel on ka eelmise sajandi alguse turismidokumente, mis illustreerivad seda, kuidas maastikku turismi huvides ümber kujundati ja loodi üldpilti Soomest. Tõeliselt ohjeldamatu on 1911 aasta Berliini maailmanäituse jaoks tehtud reklaamfilm, mida eksponeeritakse Tarvaspää vahekorruse auditooriumis.

Mitmekülgne kunstikeskus

Akseli Gallen- Kallela töid saab sel suvel näha ka Punkaharju kunstikeskuses Retret. Soome populaarseim suvine näitusepaik esitleb Gallen- Kallela graafikat kesksel kohal. Ta kasutas graafikatehnikaid ületamatu meisterlikkusega. Peamiseks näituseks on Retret suutnud hankida kataloonia kunstniku Salvador Dalk (1904- 1989) loomingu haruldusi. Näitus keskendub Dalk skulptuurile ja graafikale. Üle 20 skulptuurist koosnevasse kogusse kuulub kaks monumentaalset ja 15 normaalsuuruses pronksskulptuuri ning paar väiksemat teost. Retreti eripäraks on kalju sisse rajatud näitusesaalid. Sel suvel saab maa- alustes saalides vaadata nelja kunstniku loomingut. Jan- Erik Andersson on tuntud suuremõõtmeliste ruumiliste kompositsioonide looja. Anderssoni konstruktsioonid on muinasjutu lised, kuid samal ajal ka teravalt ühiskonnakriitilised.
Saara Ekström on mitmekülgne kunstnik, kelle looming ulatub graafikast suurte installatsioonideni. Retreti koobastesse on ta ehitanud kolm suurt installatsiooni. Noor klaasikunstnik Nico A. Eloranta koostab oma tööd vee, valguse ja klaasi peegeldustest ning valgustest. Installatsioone, mis loovad koobaste karmi kivise interjööriga muljetavaldavaid kontraste.
Kunstfotograaf ja kirjanik Rax Rinnekankaa näitus “Auschwitz – mälestuste värvid” kujutab lähimineviku suurimat inimsusevastast kuritegu. Akseli Gallen- Kallela teoseid saab vaadata ka kunstniku maamajas asuvas ateljees Ruovedel. Ad astra per aspera – Kunstniku elu rõõmud ja mured, taastatud “Conceptio artis”.

Maamaja- ateljee, 34600 Ruovesi/ Kalela.
Tel. +358 (0) 3- 476 0623
Kunstikeskus Retretti, FIN- 58450 Punkaharju.
Tel:+ 358 (0) 15 775 2200.
Gallen- Kallela Muuseum. Gallen- Kallelantie 27, 02600 Espoo, Finland. Tel. +358 9 541 3388, fax +358 9 541 6426.








Aurulaevaeksootika ja naudinguhetked merel
Soome lõunarannik on sisuliselt terviklik saaristupiirkond. Helsingi Kauppatori rannast saab lummavalt kauni saaristuga tutvuma sõita mitmete laevadega.

Autoga Soomes
Soome on suur maa, kus linnad on väikesed ja vahemaad pikad. Automatkajatele pakub tihe teedevõrk hulgaliselt erinevaid võimalusi. Tallinnast Helsingisse jõuab auto praamiga üle lahe sõites kõige kiiremini 1,5 tunniga ning see ei pruugi maksta sadat markagi.

Helsingi ujumiskohad. Rannale, välibasseini, ujulasse
Kuumal suvepäeval ei värskenda miski nii hästi kui pea ees jahedasse vette sukeldumine. Ujuda saab Helsingis kolmeteistkümnes siseujulas, Kumpula ja Uimastadioni välibasseinides ning Helsingi ümbruses paiknevatel randadel.

Särkänniemi pakub kvaliteetset närvikõdi
Soome mitmekülgseim puhkepark on uuendanud oma immitsat. Paari viimase aasta jooksul on piirkonda investeeritud muljetavaldav summa - 65 miljonit marka. Raha abil on teostatud juba 15 aastat tagasi koostatud plaan ühtsest puhketerritooriumist.


E-mail: guidetoimetus@hotmail.com | Meediakaart
Copyright © 1999-2001 The Baltic Guide. All rights reserved.

[Tagasi esilehele]