Soome lahe juhtiv turismiajaleht
15.12.2011 | Vaba aeg

Talverõõmud Kesk-Soomes

Talverõõmud Kesk-Soomes

Talverõõmud Kesk-Soomes

Linna asukoht ja hea ühendus teiste Soome linnadega on teinud Jyväskyläst suurepärase turismisihtkoha. Igat masti tegevust pakub Jyväskylä turistidele kogu aasta jooksul.

LINNATURISM

Jyväskylä on Soome Tartu. Ülikoolilinnast leiab suurepäraseid võimalusi nii kultuuri-, ostu- kui spaapuhkuseks.

Linna süda on Jyväskylä kesklinna jalakäijate tänav. Seal asuvad turistide parimad ostukohad suurematest kaubanduskeskustest väikeste butiikideni. Maiustuste suurtarbijate jaoks on aga veelgi parem paik naaberlinnas Vaajakoskis asuv Panda tehasekauplus.

Spaapuhkust võib veeta nii linna- kui ka maamiljöös. Jyväskyläst pooletunnise autosõidu kaugusel Laukaas avatakse Peurunka hotellis detsembrikuus uus spaa. Kaasaegse valgustehnika abil luuakse spaas erineva temaatikaga sisekujundusi. Esimesena on välja kuulutatud kosmoseteema: lagi meenutab põhjatut tähistaevast ja leidliku valgustuse abil rõhutatakse kaalutu hõljumise tunnet veelgi. Spaasse tuleb Põhjamaade pikim, 130meetrine veeliumägi.

Kesklinna külje all suusakeskuse kõrval asub spaahotell Rantasipi Laajavuori, mida võib nimetada hoolikalt läbimõeldud koosoleku- ja spaaoaasiks. Kõikvõimalikke basseine ja veeelemente, saunamaailma ja värskendavaid raviprotseduure nautides kipub hotelli spaakorrusel ajataju hoopis kaduma.

VALGUS PIMEDUSES

Uudishimulik puhkaja võib tutvuda paljude Alvar Aalto projekteeritud hoonetega ja piirkonna kahe UNESCO maailmapärandi objektiga. Pimedatel aastaaegadel saab eriti veenvalt selgeks, miks Jyväskylä nimetatakse Soome Valguselinnaks (Suomen Valon Kaupunki). Praegusel hetkel on Jyväskyläs rohkem kui 70 suurejooneliselt valgustatud objekti. Linna valgustuslahendused on saanud rahvusvahelise tunnustuse osaliseks ning Valguselinna üritused toovad igal aastal pimedasse sügisesse elevust ja rõõmu.

Jyväskylä ei ole kaugeltki unine väikelinn – siin toimub ka talvisel ajal nii rahvusvahelisi messe kui esmaklassilisi muusika- ja spordiüritusi.

 

Üle kilomeetrised nõlvad

Tahkol, vähem kui 500 km kaugusel Helsingist, saab suhu suurte mägede maitse.

Kuopio naaberasulas Nilsiäs asuv Tahko on üks populaarsemaid Soome suusakuurorte. Põhjuseks vaheldusrikkad nõlvad, paindlikud majutusvõimalused ning arvukad lisateenused spaast safariteni. Tahkol on 23 nõlva, millest pikimad üle 1000 m, kusjuures suurim kõrguste vahe võib olla 200 m. Tahkol toimib maailma levinuim kiipkaardil põhinev käepaelasüsteem KeyCard. Samasugune KeyCardi piletisüsteem on rakendust leidnud paljudes kohtades üle maailma.

Tahko majutusteenused leiate mugavalt broneerimiskeskuse TAHKOcom Oy kaudu. Internetist aadressil nettivaraamo.tahko. com saate pakutavatest hotellitubadest, korteritest ja üürimajakestest ammendava ülevaate. 

 

KUIDAS LEIDA?

Tahko on Nilsiäs, umbes 200 km Jyväskyläst kirdesse. Helsingist on Tahkosse 440 km.

 

MUUSEUMIAARDED JA AINU LAADNE PLANETAARIUM 

Lisaks arhitektuurile hellitab Jyväskylä kultuurinäljas külastajaid ainulaadse muuseumi- ja näitustevalikuga ning suurepäraste kirikutega. Soome Käsitöömuuseum ja Soome Rahvariidekeskus on riikliku tähtsusega muuseumid, kus tutvustatakse nii traditsioonilist kui tänapäevast disaini. Käsitöötoas jätkub tegevust kogu perele.

Kesk-Soome Lennundusmuuseumis võib uudistada väljapanekut lennunduse ja Soome õhujõudude ajaloost. Näha saab haruldasi lennukeid, lennuvarustust, lennukimootoreid, 400 maketti ja palju muud.

Lastega peredele mõeldes on paljud lõbustuskohad avatud aasta läbi. Seikluspark Peukkula siselõbustuspargis on sobiv tegutsemispaik pere kõige väiksematele: sealt leiab hulgaliselt batuute, pallimere ja lauajalgpalli.

Jyväskyläst 20 km põhja poole asub Kallioplanetaario − maailma ainus kalju sisse rajatatud planetaarium. See turismiobjekt pakub põnevust igas vanuses külastajatele.

SUUSATAMINE, UISUTAMINE, MÄESTLASKUMINE

Jyväskylä lähikonna kolm populaarsemat suusakeskust on Laajavuori, Riihivuori ja Häkä. Ka Himos pole väga kaugel. Suusakeskused on jõudsalt uuenenud: Laajavuoris on avatud seitse uut nõlva, kolm lastelifti ja rahvusvahelistele kriteeriumidele vastav trikimägi new school-suusatajatele ja lumelauduritele. Laajis Oy restoranid on laienenud ja saanud samuti värske ilme.

Riihivuori on panustanud peale nõlvade veel maastikuterrassidele, kust avanevad suurepärased vaated järvestikule. 60kohaline püstkoda pakub kasutamiseks ruume kogu aasta läbi, püstkojas saab nautida ka kaasatoodud sööke.

Soome 2008. aasta suusakeskuseks valitud Häkä pakub ka suvilamajutust.

Murdmaasuusatamise sõbrad leiavad Jyväskyläst mitmeid sadu kilomeetreid suusaradu, millest kümned on valgustatud. Suusarajad on olemas ka Jyväskylä kaardil, mis on müügil raamatukauplustes ja turismiinfopunktides.

Talvise puhkusepäeva võib veeta ka kesklinna vahetus läheduses jääl uisutades. Viitaniemi uisuväljakul sõidetakse novembrist märtsini. Kindlasti on proovimist väärt kesklinnas Jyväsjärvi jääle tehtud umbes 2,4 km pikkune uisurada.

 

MK Jyväskylä nõlvadel

Uusima taliolümpiaala MK-etapp toimub veebruaris Laajavuoris.

Soome alpi- ja freestyle-suusaklubi Ski Sport Finland on pikka aega arutanud MK GP korraldamise võimalust Soomes. Lõplik kinnitus võistluste toimumisele saadi oktoobris. Soomes sõidetakse ski slopestyle’i maailmakarikaetappi naiste ja meeste arvestuses Jyväskyläs Laajavuoris 25. veebruaril 2012. Võistlus on Soome esimene pargisõidu MK-etapp. Laajavuorisse on suve ja sügise jooksul rajatud rahvusvahelistele normidele vastav pargisõidurada, mida esmakordselt katsetataksegi maailmakarikaetapil. Slopestyle on lülitatud ka 2014. aasta Sotši taliolümpiamängude kavva. 25.2 Pargisõidu MK, Laajavuori, Jyväskylä.

 

Uusima taliolümpiaala MK-etapp toimub veebruaris Laajavuoris. Soome alpi- ja freestyle-suusaklubi Ski Sport Finland on pikka aega arutanud MK GP korraldamise võimalust Soomes. Lõplik kinnitus võistluste toimumisele saadi oktoobris. Soomes sõidetakse ski slopestyle’i maailmakarikaetappi naiste ja meeste arvestuses Jyväskyläs Laajavuoris 25. veebruaril 2012. Võistlus on Soome esimene pargisõidu MK-etapp. Laajavuorisse on suve ja sügise jooksul rajatud rahvusvahelistele normidele vastav pargisõidurada, mida esmakordselt katsetataksegi maailmakarikaetapil. Slopestyle on lülitatud ka 2014. aasta Sotši taliolümpiamängude kavva.

25.2 Pargisõidu MK, Laajavuori, Jyväskylä.

TEKST JUKKA ARPONEN, FOTOD TAHKO/KARI KOSKIMAA JA JANI RÄSÄNEN SEKÄ JYVÄSKYLÄ

 

Lennukiga Jyväskylässe

Kesk-Soome tuleb Eestile üha lähemale, sest 25. märtsil alustab otselendudega Tallinnast Jyväskylässe Estonian Air. Iga nädal toimub Jyväskylässe seitse lendu: igapäevased lennud esmaspäeval, teisipäeval, kolmapäeval, neljapäeval ja reedel ning lisaks kaks lendu pühapäeval. Estonian Airi tegevjuht Tero Taskila tegi teatavaks, et Estonian Airi esimeseks uueks sihtkohaks Soomes osutuski Jyväskylä, sest see asub sobivas majanduspiirkonnas ja õigel kaugusel Tallinnast.

Lue lisää samasta aiheesta

7.3.2016 | Vaba aeg

Soomlaste kevadised vabad päevad

Soomlaste kevadised vabad päevad

Soomes peetakse ülestõusmispühasid pikemalt kui Eestis. Mõnes kohas on juba neljapäeval 3–4 tundi lühem tööpäev kui tavaliselt. Lisaks on soomlastel … Loe veel

19.2.2016 | Vaba aeg

Süngelt stiilsed kutid Manchesterist

Süngelt stiilsed kutid Manchesterist

Inglise synthpop’i duo Hurts on üks menukamaid popbände. Duo singlitest on saanud hitid nii Soomes kui mujal ja aasta tagasi … Loe veel

19.2.2016 | Vaba aeg

J. Karjalainen on tagasi

Soome kantritäht, Lääne Jukkana tuntud J. Karjalainen naaseb lavalaudadele uue plaadiga “Sulle, Sofia”.     J. Karjalainen jäi koos bändiga … Loe veel

19.2.2016 | Vaba aeg

Kesklinna keeglit mängima

Helsingi kesklinna keeglihall asub Kampi kaubanduskeskuse neljandal korrusel. Seal on 12 keeglirada, mõnus baar ja piljardilauad. Raja võib broneerida telefonitsi … Loe veel

9.2.2016 | Vaba aeg

Mäehüpped, uisutamine ja rokk

Mäehüpped, uisutamine ja rokk

Veebruarikuus on Kuopios oodata talvespordi supernädalat, mille käigus võisteldakse hüppemäel, järvejääl ja esinemislaval. Esimestest kohalikest Puijo võistlustest möödub 2016. a … Loe veel

26.1.2016 | Vaba aeg

Maod ja sisalikud

Maod ja sisalikud

Tropicario on põhjamaade suurim troopikaloomaaed, mis tutvustab peamiselt madusid ja sisalikke ning nende elu ja põnevaid kohastumisi. Tropicariot teatakse eelkõige … Loe veel

26.1.2016 | Vaba aeg

Toto

Ligi 40 aastat tegutsenud ja üle 40 miljoni plaadi müünud legendaarne California bänd Toto on taas maailmaturneel ja põikab selle … Loe veel

25.1.2016 | Vaba aeg

Disney On Ice

Disney On Ice

“Disney On Ice – 25” maagiline juubelituur toob taas vaataja ette armastatud tegelaskujud. Disney muinasjutte tuleb nautida kogu perega! Imelise … Loe veel