Soome lahe juhtiv turismiajaleht
21.1.2015 | Määratlemata

Soome sügis ja talv TOP7

01 Messirohke nädalalõpp Helsingis

23.−26. oktoobril leiab Helsingi messikeskuses aset omamoodi supernädalavahetus. Siis täituvad hallid raamatu-, muusika-, toidu-, veini- ja elustiilimesside meluga. Raamatumess tõotab tulla sügise suurim mess ja oodatuim kultuurisündmus, mille läbiv teema on sel aastal Itaalia.

Muusikamess toimub tänavu juba kuuendat korda. Esindatud on kõik muusikaga seonduv alates nootidest kuni muusikakirjutamisprogrammideni, pillidest klubideni ja bändidest muusikaprodutseerimise saladusteni. Soome suurim toidu- ja veinikultuuriüritus keskendub headele maitsetele ja kvaliteettoodetele nii pokaalis kui taldrikul. Eelmisel aastal külastas üritust 80 000 inimest.

02 Hector naaseb kontserdilavale

Kuue aastakümne jooksul erilist populaarsust nautinud ja Soome muusikasse unustamatu jälje jätnud Hector tuleb tagasi suurturneega ja uue albumiga ”Hauras”. Tuur algab Jyväskyläs 29. oktoobril ja lõpeb Helsingi Arenal kuu aega hiljem. Hectori eelmine albumitäis oma lugusid ilmus aastal 2004. Uue plaadi esimene lugu”Tavallinen suomalainen mies” (tavaline soome mees) jõudis singlina kuulajateni juunis.

03 Nuriseja

Veterannäitleja Antti Litja film ”Mielensäpahoittaja”

(nuriseja) on võitnud soomlaste südamed. Septembri algul esilinastunud filmi on praeguseks käinud vaatamas ligi 33 000 soomlast. Film osales ka Toronto rahvusvahelisel filmifestivalil, kus see pälvis nii publiku kui kriitikute heakskiidu. ”Mielensäpahoittaja” jutustab ühtaegu humoorika ja liigutava loo sugupõlvede vahelisest lõhest ja armastusest, loobumisest ja uue leidmisest. Filmi pea- tegelane on 80aastane ülitundlik mees, kes võtab hinge iga viimast kui pisiasja.

04 Finlandia suusamaraton

Lahtis toimuvale Finlandia suusamaratonile (21.−22.02.15) on registreerimine täies hoos käimas. Distantsi pikkusteks on 32 km ja 50 km klassikalises tehnikas laupäeval ning 20 km ja 50 km vabas tehnikas pühapäeval. Eelmisel talvel olid distantsid lumepuuduse tõttu lühemad. Tänavu oodatakse osalema üle 7000 sportlase.

05 Nostalgiatalv

Hetke kuumim trend on nostalgiamuusika. Soome telekanalid võistlevad, kes saab oma saadetesse rohkem vanema põlvkonna lennuka karjääri teinud artiste. Soome telekanali Nelonen peamiselt eilse päeva tähti koondav saatesari ”Vain elämää”, mille Eesti analoog on ”Laula mu laulu”, sai oma kolmandaks hooajaks stuudiosse Vesa-Matti Loiri, Paula Koivuniemi ja Samuli Edelmanni. TV2 kanalil käivitunud ”We want more” toob aga kokku vanu bände. Lavale oodatakse ka neid ansambleid, kes on korra juba oma tegevuse lõpetanud ja uuesti kokku tulnud: Neon 2, Miljoonasade, Kwan, Mascara ja Don Huonot.

06 Hans Välimäki pubi Tamperes

Vaieldamatult Soome kokakunsti tippnimede hulka kuuluv Hans Välimäki avab Belgia stiilis bistroo ja pubi Tamperes Verkatehtaan tänaval. Välimäkile kuulub ta sünnilinnas Tamperes juba Asian Bistro Hämeenkadu tänaval ja Midhill Särkanniemis. Soome kommertskanalitel võib jälgida aga mitmeid Välimäki telesaateid. Koos Hansuga käis võttegrupp külas ka Kalle Palanderil Põhja-Eestis Ontika mõisas. Populaarseks on saanud ka saade ”Haasta Hans” (esita Hansule väljakutse), milles Välimäki oskustele toiduvalmistamise alal esitavad väljakutse erinevad avaliku elu tegelased.

07 Turu jõulurahu

Turu kuulutab jõululaupäeval jõulurahu linnale ja kogu maailmale. Kui Toomkiriku kell lööb 12, puhutakse Vanal Suurturul fanfaari ning teatatakse soome ja rootsi keeles rahvale jõulurahu saabumisest. Turu jõulurahu on välja hõigatud alates 14. sajandist, seega on tegemist peaaegu 700aastase traditsiooniga. Brinkkala maja rõdult on jõulurahu kuulutatud alates 1888. aastast. Tänapäevase jõulurahu sõnastus on pärit 1903. aastast.

TEKST HEIKKI KÄHKÖNEN

Lue lisää samasta aiheesta