Soome lahe juhtiv turismiajaleht
12.1.2016 | Ajalugu

Tasuta Helsingi

Tasuta Helsingi20140129 Sederholmin talon sisäpiha. By Marja Väänänen

Arvatakse, et Soomes on kõik kallis, kuid tegelikult on palju põnevat saadaval ka ilma rahata. Tutvustame Helsingi huviväärsusi, mis üllatavad positiivselt nii oma kvaliteedi kui vaba sissepääsu poolest.

 

Helsingi Linnamuuseumi kõiki filiaale saab külastada tasuta. Kevadel avatakse südalinna ajaloolises turukvartalis uus suur näitusekeskus ja ka sinna on sissepääs prii. Üks muuseumi kindlatest tõmbenumbritest saab olema Ajamasin − uue tehnoloogiaga ruum, kus külastajad võivad kogeda mineviku Helsingit. Samas kvartalis Sederholmi majas tegutseb lastemuuseum. Kahjuks on see hetkel remondiks suletud, kuid avab uksed juba maikuus.

Linnamuuseumi püsiekspositsioon asub endiselt Sofiankatu tänava ruumides, uue muuseumikvartali naabruses. Talvel avatud iga päev. 

Tööliselu muuseum asub Alppiharjus Linnanmäki lõbustuspargi lähedal. Muuseumi eesmärk on tutvustada lihtrahva elu Helsingis läinud aastasaja alguses. Pimedal talvisel ajal on muuseum suletud, ent avatakse uuesti aprillis.

Hakasalmi villa on uhke ehitis, mis asub kesklinnas Parlamendihoone vastas keset väikest parki. Villas on võimalik näha, kuidas elasid Soomes rikkad ja ilusad 18. sajandil. Muuseumis tehakse palju ka huvitavaid ajutisi näitusi. Villa on avatud aasta läbi iga päev, v.a esmaspäevad. 

Trammimuuseum asub vanas depoopiirkonnas Töölö spordihalli ümbruses, mitte kaugel Mannerheimintiest. Siin saab näha mitmesuguseid trammivaguneid, mis  Helsingi tänavatel ringi kolistanud, mõned neist üle 100 aasta vanad.

 

Kuidas leida?
Linnamuuseum, Sofiankatu 4

Tööliselu muuseum ja muuseumipood, Kirstinkuja 4

Hakasalmi villa, Mannerheimintie 13 b

Trammimuuseum, Töölönkatu 51 a

Sederholmi maja, Aleksanterinkatu 16–18

www.helsinginkaupunginmuseo.fi/museot

 

Maja täis kunsti

Sinebrychoffi kunstimuuseumis on tasuta võimalik pääseda kodumuuseumi poolele. Muuseum pakub ülevaatliku pildi jõukama rahva elust Helsingis 18. sajandil. Esinduslikku ajastule omast kunsti on ka kodumuuseumi seinad täis. Vahetuvate näituste külastamise eest on ette nähtud sümboolne sissepääsutasu.

Kuidas leida?
Sinebrychoffi kunstimuuseum, Bulevardi 40
www.sinebrychoffintaidemuseo.fi/

 

Design District

Design District Helsinki on loovinimeste keskus linnasüdames. Siin ei ole kõik tasuta, nt Designmuseo, aga suurem osa loomelinnakus asuvatest objektidest on kättesaadav ilma rahata. Disainibutiikide ja galeriide kõrval tegutseb siin arvukalt restorane, kohvikuid ja hotelle ning loovteenuste pakkujate arv suureneb järjest. 

 

Loodusteaduste muuseum 

Helsingi loodusteaduste muuseumis küsitakse sissepääsu eest täiskasvanult tavaliselt 13 eurot. Iga kuu esimesel teisipäeval pääseb aga muuseumi kell 17–19 tasuta. Loodusteaduste muuseum asub aadressil Pohjoinen Rautatiekatu 13, otse Parlamendihoone taga.

Kuidas leida?
Helsingi loodusteaduste muuseum, Pohjoinen Rautatiekatu 13
www.luomus.fi/fi/luonnontieteellinen-museo

 

Suomenlinna

UNESCO maailmapärandisse kantud Suomenlinna väärib külastamist aasta läbi. Mõnda Suomenlinna muuseumi pääseb tasu eest, kuid palju vaatamisväärset leidub ka maksuta. Suomenlinna saab sõita väikelaevaga Kauppatori kai äärest tavalise linnaliikluse piletiga.

 

Suusatama ja uisutama

Helsingis on arvukalt tasulisi uisuväljakuid, näiteks Raudteeturu Jääpark. Ilmade külmenedes kaetakse aga paljud spordiväljakud uisujääga ja neile tavaliselt piletihinda ei kehtestata. Muidugi peavad sel juhul kaasas olema oma uisud, sest kõrvalteenustest pakutakse seal äärmisel juhul sooja putkat riiete vahetamiseks. Niipea kui lund on piisavalt, tehakse kohe suusasõpradele rajad Pasila parki. Hooldatavate radade võrgustikke leiab ka kesklinnast pisut kaugemal, näiteks Paloheinäs ja Herttoniemis. Lumerohketel talvedel on radade kogupikkus pealinnas umbes 200 km.

 

TEKST JUKKA ARPONEN

Kliki aadressil, et näha asukohta.

Lue lisää samasta aiheesta

7.3.2016 | Ajalugu

Iga päev 20 000 Soome turisti

Soome turistid Eestis 2015 Helsingi sadama andmetel sõitis eelmisel aastal Helsingi-Tallinna liinidel 8,4 miljonit reisijat (+2,8%). Tallinna sadama andmetel sõitis … Loe veel

19.6.2014 | Ajalugu

Savonlinna keskaegne kindlus

Savonlinna keskaegne kindlus

Soome tuntuim ajalooline militaarehitis Olavinlinna on Euroopa põhjapoolseim keskajast meie päevini säilinud kivikindlus. Muide, keskajal lõppeski Euroopa Kyrönsalmis. Kyrönsalmi … Loe veel

20.9.2013 | Ajalugu

Pommitajad Helsingi kohal

Pommitajad Helsingi kohal

Punaarmee õhujõud pommitasid Soome linnu nii Talve- kui Jätkusõja käigus. Helsingi oli pommitajate tähtsaim sihtmärk, kuid ka ülejäänud Soome … Loe veel

20.9.2013 | Ajalugu

Soome sõdade lood

Soome sõdade lood

Pärast kevadist remonti uksed taas lahti teinud Sõjamuuseumi peateema on rahu. Sõjamuuseumi püsinäitus tutvustab paari viimase aastasaja ajalugu. Näituse … Loe veel

21.3.2013 | Ajalugu

Väljakutse Tallinnale

Väljakutse Tallinnale

Helsingi rajati Tallinnale vastukaaluks ja konkurendiks alguses Vantaanjoe suudmealale kose veerde, hiljem koliti üle Vironniemisse. Kuid ka seal ei kasvanud linnast kaua … Loe veel

17.9.2012 | Ajalugu

Rahvuskeelest ametlikuks keeleks

Rahvuskeelest ametlikuks keeleks

„Soome keel ? Soome meel, nendega on Soomemaa kestmine tagatud.” Selline oli gümnaasiumiõpilaste moto 20. sajandi alguses.

16.3.2012 | Ajalugu

Kuningaspresident

Kuningaspresident

Soome presidendiametile oli kaua omane suur võimutäius, võiks isegi öelda, et Soomes valitses kuningaspresident. Pärast Kekkoneni on presidendi volitusi järjest … Loe veel

15.12.2011 | Ajalugu

Sõjatanner Lapimaa

Sõjatanner Lapimaa

Jätkusõda lõppes vaherahuga 1944. aasta sügisel, kuid ootamatult seisis Soomel ees veel üks sõda. Sõda Lapimaal olevate sakslaste vastu.Soome jaoks … Loe veel