Värsked uudised Soomest

23.9.2014 | Vaba aeg

Tampere: kultuur ja hüva õlu

Tampere: kultuur ja hüva õluPlevnas osatakse häid jooke nautida

Tampere on Soome õllepealinn, vähemalt linlaste endi arvates. Aga tõsi on, et Tamperes maitsevad Soome väikeste pruulikodade õlled ja vorstid koos kultuuriga kuidagi eriti hästi.

Õlut on Tamperes valmistatud üle 160 aasta. Täna tegutseb linnas kaks väiksemat õlletootjat: pruulikoda-õllerestoran Plevna ja Pyynikki Käsityöläispanimo (käsitööpruulikoda). Kolmas pruulikoda asub naaberkülas Nokias.

MADIN PLEVNAS

Tamperelased on oma kohaliku õlle üle väga uhked. Pruulikoda-restoran Plevna (aadressil Itäme-renkatu 8) avas oma uksed keset linna vanas Finlaysoni puuvillavabrikus juba 20 aastat tagasi. Seega on Plevna tõeline sissetöötatud õllekas, kus valitseb Saksa bierstube meeleolu. Pruulikoja kesvamärjuke on õllevõistlustel mitmeid auhindu võitnud.„Peame oma kahekümnendat sünnipäeva terve aasta. Pidu jõuab haripunkti 22.9−5.10, mille sisse mahub kolmepäevane Plevna XX Oktoberfest. Lisaks õllele ja rammusale toidule pakutakse Oktoberfestil meeleolukat puhkpillimuusikat. Osalevad ka Tallinn Brass Band ning õlletehase hobused,“ tutvustab plaane restorani juhataja Marika Tähtinen-Hakala.

Plevna toidu edu saladus seisneb tooraines, mis on pärit restorani lähiümbrusest.

„Toidu ja õlle kvaliteet on meile väga tähtis. Liha on pärit ümbruskonna taludest, kala peamiselt naabruses asuvast järvest. Köögiviljad ja teravilja ostame Tampere maakonna talumeestelt ja tootjatelt,“ on Tähtinen-Hakala silmnähtavalt uhke.

ARMASTUS ÕLLE VASTU

Tamperelaste oma Gastropubi kett on kasvanud juba seitsme ettevõtteni. Neist tõelised õllerestoranid on Tuulensuu (Hämeenpuisto 23), Praha (Itsenäisyydenkatu 11), Nordic (Oktavalankatu 8) ja Soho (Oktavalankatu 10). Gastropubides on esikohal toit ja õlled.

„Õlled toome pubidesse ise välismaalt kohale. Selle suve õllehankereisid viisid meid Ungarisse,Poolasse, Slovakkiasse ja Leetu. Olen suur Leedu õllede sõber, kuid eriti meeldiva üllatuse valmistasid seekord Ungari õlled,“ räägib restoranipidaja Sami Lappalainen.

Paljud laiemale publikule tundmatud õlled on Tampere ja isegi Soome asjatundjate ette jõudnud esimest korda just Tuulensuus.

„Õlle ja toidu ühendamine on meie suur kirg. Aga me ei unusta ka veine. Sel sügisel korraldame muide juustunädala, kus kliendid saavad maitsta mitmeid kvaliteetõllesid ning portveine koos nende juurde sobivate juustudega,“ avab Lappalainen oma plaanid.

Lappalainen kinnitab, et Tampere on praegu Soome parim õllelinn. „Meil on suur valik õllerestorane ja gastropubisid, millest igaühel oma nägu ja meeleolu. Ja mis kõige parem: pea kõik õllerestoranid asuvad üksteise lähedal, jalutuskäigu kaugusel hotellist.“

ARMASTUS KULTUURI VASTU

Tampere on ka teatri- ja kontserdilinn, mille põnev kultuurielu on Soomes hästi tuntud. Septembri alguses esietendus Tampere Työväenteatteris Andrew Lloyd Webberi muusikal „Evita“. Muusikal räägib Argentiina jumaldatud „südamete kuninganna“ Evita Peróni elust ja surmast. Peaosades esinevad vaheldumisi Laura Alajääski ja Maija Rissanen.

Muusikali toob lavale Tiina Puumalainen.

Tampere Teater toob publiku ette kiiretempolise action-seikluse, mille pealkiri on „Klassikot lavalla Redux – ohjaan versio“ (Klassikud laval kordusena – kontrollver- sioon). Etenduses tegutsevad filmimaailma suurkujud Jack Nicholson, Al Pacino ja Charlie Chaplin. Kõiki osi mängivad näitlejad Risto Korhonen ja Ville Majamaa.

Tampere vanamuusikasõprade seas on väga armastatud Cafe Barocki kontserdid kultuurirestoranis Kivi, mis toimuvad tänavu sügisel kolmel laupäeval − 4. ja 25. oktoobril ning 25. novembril. Kavas on kolm kontserti: „La Donna Barbara“, „Ihmeellinen Omniwerk“ ning klahvpillivõlur Ilpo Laspas ja „Laulud vanglast“.

Teater Telakka on teinud juba mitu aastat koostööd Rakvere teatriga ning Soome teatriga Juko. Ühisprojekti raames on publiku ette jõudnud kolm uut etendust, mida seob ühine temaatika. Andres Noormetsa lavastatud „Köök/Keittiö“ on Tamperes kuni 4. oktoobrini. Teised etendused on „Kullervo“ (lavastaja Lauri Maijala)ja „Petroskoi“ (Ari Numminen- Jussi Sorjanen).

Kvaliteetajaviidet pakub Tampere Komöödiateater, mille kavast leiab komöödialavastusi, stand up-esinejaid ja mustkunstietendusi.

Muusikateater Palatsi sügishooaega kroonib muusikal „Badding“, mis räägib Soome oma rokikuningast. Rauli Badding Somerjoki (1947−1987) on mees, kellest sai soomlaste jaoks omamaise rokkmuusika nägu ja hing. „Baddingi“ esietendus toimus hooaja alguses 3. septembril.

Rokk ja festivalid Tullikamaris

Tamperes viljeletakse omanäolist rokistiili, mille nimi on manserock. Kentsakas sõna tuleneb Tampere kunagisest hüüdnimest Soome Manchester.

Manserock’i pühamu on Tullikamari kultuurikeskus, mida tuntakse paljude rahvusvaheliste muusikaürituste toimu- mispaigana. Oktoobri algul (8.10) toimub Japanese New Music Festival, mis on pühendatud ida uuemale muusikale. Teised selle sügise kaugemad külalised on Asian Dub Foundation (11.10), Ameerika bluusivirtuoos Duke Robillard (15.10) ja Inglise metallbänd Anathema (8.11).

Soome esinejatest tuleks ära märkida Apulante (7.11), Kotiteollisuus (22.11) manserock’i põhibänd Popeda (27.11), Amorphis (29.11) ja Mokoma (6.12).

Teistsuguseid kultuurielamusi pakuvad sel sügisel linnafestival Lost In Music (17.−18.10), Retro & Vintage Design Expo (25.−26.10) ning Tampere Jazz Happening (31.10−1.11).

TEKST HEIKKI KÄHKÖNEN

7.3.2016 | Vaba aeg

Soomlaste kevadised vabad päevad

Soomlaste kevadised vabad päevad

Soomes peetakse ülestõusmispühasid pikemalt kui Eestis. Mõnes kohas on juba neljapäeval 3–4 tundi lühem tööpäev kui tavaliselt. Lisaks on soomlastel … Loe veel

19.2.2016 | Kultuur

Süngelt stiilsed kutid Manchesterist

Süngelt stiilsed kutid Manchesterist

Inglise synthpop’i duo Hurts on üks menukamaid popbände. Duo singlitest on saanud hitid nii Soomes kui mujal ja aasta tagasi … Loe veel

19.2.2016 | Kultuur

J. Karjalainen on tagasi

Soome kantritäht, Lääne Jukkana tuntud J. Karjalainen naaseb lavalaudadele uue plaadiga “Sulle, Sofia”.     J. Karjalainen jäi koos bändiga … Loe veel

19.2.2016 | Vaba aeg

Kesklinna keeglit mängima

Helsingi kesklinna keeglihall asub Kampi kaubanduskeskuse neljandal korrusel. Seal on 12 keeglirada, mõnus baar ja piljardilauad. Raja võib broneerida telefonitsi … Loe veel

9.2.2016 | Vaba aeg

Mäehüpped, uisutamine ja rokk

Mäehüpped, uisutamine ja rokk

Veebruarikuus on Kuopios oodata talvespordi supernädalat, mille käigus võisteldakse hüppemäel, järvejääl ja esinemislaval. Esimestest kohalikest Puijo võistlustest möödub 2016. a … Loe veel

26.1.2016 | Loodus

Maod ja sisalikud

Maod ja sisalikud

Tropicario on põhjamaade suurim troopikaloomaaed, mis tutvustab peamiselt madusid ja sisalikke ning nende elu ja põnevaid kohastumisi. Tropicariot teatakse eelkõige … Loe veel

26.1.2016 | Kultuur

Toto

Ligi 40 aastat tegutsenud ja üle 40 miljoni plaadi müünud legendaarne California bänd Toto on taas maailmaturneel ja põikab selle … Loe veel

25.1.2016 | Vaba aeg

Disney On Ice

Disney On Ice

“Disney On Ice – 25” maagiline juubelituur toob taas vaataja ette armastatud tegelaskujud. Disney muinasjutte tuleb nautida kogu perega! Imelise … Loe veel